Odovzdanie invalidného vozíka 2009

Dňa 04.12.2009 o 14:00 sme v htl. Partizán na Jankovom Vŕšku v príjemnej atmosfére pozvaných hostí odovzdali elektrický invalidný vozík B500 od firmy Otto Bock Slovakia občanovi Uhrovca pánovi Petrovi Vargovi.

Správa TASR:

J.VŔŠOK : Členovia 1. Lions Clubu odovzdali P.Vargovi elektrický invalidný vozík

Jankov Vŕšok 4. decembra (TASR) – Členovia 1. bratislavského Lions Clubu odovzdali dnes na Jankovom vŕšku v okrese Bánovce nad Bebravou 59-ročnému Petrovi Vargovi z Uhrovca do doživotného užívania elektrický invalidný vozík.

Jeho hodnota je približne 6600 eur (198.832 Sk). Zakúpili ho za peniaze, ktoré členovia klubu zarobili, alebo vyzbierali vlastnou činnosťou. Usporadúvajú napríklad malé aukcie, bazáre a burzy, predávali šampanské na jazdeckých pretekoch Grand Prix a vianočný punč v uliciach Bratislavy a iných miest. Výťažok putuje na charitu, vysvetlil viceprezident klubu Jozef Škultéty.

Prvý Lions Club Bratislava vznikol v roku 1991 a odvtedy sa podieľal na rôznych charitatívnych aktivitách nielen v hlavnom meste, ale aj po celom Slovensku. Ide napríklad o pomoc pri budovaní detských domovov v Bernolákove, Levoči, Handlovej, Čakanoch, ako aj pomoc v zdravotníctve pri projektovaní, nákupe a zabudovávaní lekárskych zariadení do pojazdnej pôrodnice, vybavení oftalmologického centra laserovým nožom a podobne. V Trenčianskom kraji naposledy pre tromi rokmi odovzdali mestu Prievidza sociálny taxík pre ťažko zdravotne postihnutých a dnes to bol zasa invalidný elektrický vozík.

Peter Varga bol z daru mimoriadne dojatý. Ako povedal, viac než 30 rokov pracoval ako policajt. Ochorel však na silný diabetes a pred šiestimi rokmi mu museli lekári amputovať najskôr pravú a potom i ľavú nohu úplne od bedier. Odvtedy sa pohybuje na mechanickom invalidnom vozíku. Teraz vďaka samohybnému vozíku už nebude potrebovať asistenciu manželky, príbuzných alebo kamarátov, aby sa dopravil v obci do obchodu, do kostola alebo na futbal.

Medzi zakladajúcich členov bratislavského klubu patrí spevák Peter Lipa, ktorý Petrovi Vargovi vozík odovzdával. Členmi klubu sú však aj mnohí podnikatelia, lekári a ľudia s rôznou profesijnou orientáciou. Spája ich ochota pomôcť tým, ktorí si vlastnými silami nedokážu alebo nemôžu zlepšiť svoje postavenie.

Materská organizácia Association of Lions Club vznikla v USA v roku 1917 aj zo spolkov orientovaných na zrakovo postihnutých. Je to v súčasnosti najaktívnejšia dobročinná organizácia na svete, združujúca približne 1,8 milióna členov v 42.000 kluboch nachádzajúcich sa skoro v 200 krajinách sveta. Hlavnými aktivitami celého hnutia je starostlivosť o zrakovo, sluchovo, telesne a duševne postihnutých, trvalá podpora hladujúcich v Afrike, protidrogové aktivity a výmenné pobyty mládeže, vysvetlil jeden z mladších členov klubu Tomáš Zajac. Dodal, že symbolom Lions Clubu je lev (anglicky lion), stelesňujúci vlastnosti ako odvaha, sila, vernosť a činorodosť.

TASR - Všetky práva vyhradené.

Show titles