Odovzdanie invalidného vozíka 2010

Dňa 24.01.2010 o 11:00 sa v obradnej sieni mestského úradu mesta Nováky uskutočnilo slávnostné odovzdávanie elektrického invalidného vozíka B500 od firmy Otto Bock Slovakia pánovi Marekovi Prostinákovi.

Správa TASR:

NOVÁKY: Zranený mladík z VOP dostal elektrický invalidný vozík

Nováky - 26. januára (TASR) - Marekovi Prostinákovi, ťažko zranenému pracovníkovi pri tragickom výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) v marci 2007, v Novákoch členovia charitatívnej organizácie 1. Lions klub Bratislava odovzdali do doživotného užívania elektrický invalidný vozík. Dvadsaťdvaročný Marek Prostinák po výbuchu munície v deleboračnej hale utrpel ťažký úraz hlavy a iné mnohopočetné zranenia.

Lekárom sa ho podarilo zachrániť, hoci mu nedávali veľkú nádej. Obávali sa, že bude deviatou obeťou tragédie. Po takmer troch rokoch zložitých operácií a liečenia čiastočne ochrnutý Marek už dokáže komunikovať, napísať niekoľko slov aj postaviť sa na nohy, ba vyjsť po schodoch i na ôsme podlažie. Ale to iba v prípade, ak sa má čoho pridržiavať, povedala jeho mama Tatiana, ktorá sa o Mareka stará.

V trojizbovom byte na sídlisku v Prievidzi, kde býva, sa pohybuje pomocou mechanického invalidného vozíka. Horšie je vonku nielen pre chýbajúce bezbariérové chodníky a vstupy, ale aj preto, že Marek je dosť ťažký a často ho matka, ako povedala, nedokáže vytlačiť ani do mierneho svahu a na druhej strane niekedy ubrzdiť vozík z kopca. Preto obaja privítali dar - elektrický vozík, ktorý mu uľahčí pohyb po vonku aj bez sprievodcu.

Hodnota vozíka je približne 6600 eur. Zakúpili ho za peniaze, ktoré členovia klubu zarobili alebo vyzbierali vlastnou činnosťou. Usporadúvajú napríklad malé aukcie, bazáre a burzy, predávajú šampanské na jazdeckých pretekoch Grand Prix a vianočný punč v uliciach Bratislavy či iných miest.

Výťažok putuje na charitu, vysvetlil viceprezident klubu Jozef Škultéty. Mareka a predstaviteľov 1. Lions Clubu prijal v obradnej sieni Mestského úradu v Novákoch primátor mesta Dušan Šimka, ktorý ich na chlapca upozornil. 1. Lions Club Bratislava vznikol v roku 1991 a odvtedy sa podieľal na rôznych charitatívnych aktivitách nielen v hlavnom meste, ale aj po celom Slovensku.

Ide napríklad o pomoc pri budovaní detských domovov v Bernolákove, Levoči, Handlovej, Čakanoch, ako aj pomoc v zdravotníctve pri projektovaní, nákupe a zabudovávaní lekárskych zariadení do pojazdnej pôrodnice, vybavení oftalmologického centra laserovým nožom a podobne.

V Trenčianskom kraji pred tromi rokmi odovzdali mestu Prievidza sociálny taxík pre ťažko zdravotne postihnutých a v závere minulého roka zasa invalidný elektrický vozík pre 59-ročného Petra Vargu z Uhrovca. Medzi zakladajúcich členov bratislavského klubu patrí spevák Peter Lipa, ktorý Marekovi Prostinákovi vozík odovzdával. Členmi klubu sú aj mnohí podnikatelia, lekári a ľudia s rôznou profesijnou orientáciou, ktorých spája ochota pomôcť tým, ktorí si vlastnými silami nedokážu alebo nemôžu zlepšiť svoje postavenie.

Materská organizácia Association of Lions Club vznikla v USA v roku 1917 aj zo spolkov orientovaných na zrakovo postihnutých. Je to v súčasnosti najaktívnejšia dobročinná organizácia na svete združujúca približne 1,8 milióna členov v 42.000 kluboch nachádzajúcich sa v takmer 200 krajinách sveta.

Hlavnými aktivitami hnutia je starostlivosť o zrakovo, sluchovo, telesne a duševne postihnutých, trvalá podpora hladujúcich v Afrike, protidrogové aktivity a výmenné pobyty mládeže, vysvetlil jeden z mladších členov klubu Tomáš Zajac. Dodal, že symbolom Lions Clubu je lev (anglicky Lion) stelesňujúci vlastnosti ako odvaha, sila, vernosť a činorodosť.

TASR - Všetky práva vyhradené.


Správa SME:
Marek Prostinák mal byť deviatou obeťou výbuchu vo VOP
Prievidžanovi, ktorý pred troma rokmi prežil explóziu vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch, nedávali lekári veľké šance na prežitie.

NOVÁKY. Marek (26) robí veľké pokroky. Z rozsiahlych zranení, ktoré utrpel v marci 2007, sa pomaly dostáva, prekonáva prekážku za prekážkou. Vďaka novému elektrickému vozíku už zvládne aj doteraz neprekonateľné bariéry.

autor: Jana RusňákováVIDEO
Marek Prostinák dostal nový elektrický vozík

Prišiel aj Lipa
Zdravotnú pomôcku darovali členovia 1. Lions Clubu Bratislava a Mareka si zvolil novácky primátor Dušan Šimka. „Keď som dostal možnosť vybrať niekoho, kto vozík dostane, hneď mi napadol Marek. Je to človek, ktorého pozná celé Slovensko a všetci vieme, že pomoc naozaj potrebuje," vysvetlil Šimka.

Na akcii v Novákoch nechýbal ani známy džezmen a člen Lions Clubu Peter Lipa. Počas odovzdávania neskrývala Marekova mama radosť. „Bolo to nesmierne prekvapenie a vozík nás veľmi potešil. Ďakujeme."

Život bude krajší
Tatiana Prostináková vysvetlila, že dar im pomôže zdolávať bariéry, ktoré boli doteraz pre ňu a Mareka neprekonateľné. „Konečne sa dostaneme do kopca aj z kopca," povedala a doplnila, že Marek bude jednoduchšie cestovať aj k lekárovi. Doteraz musel využívať len sociálny taxík, teraz však za pekného počasia cestu zvládne na vozíku.

Pomôcka potešila aj samotného Mareka, hneď si ju so záujmom vyskúšal. „Cítim sa dobre, môj stav sa zlepšuje. Nový vozík sa mi páči, budem sa môcť lepšie pohybovať. Napríklad, keď pôjdeme s kamarátmi na pizzu," povedal.

Považovali ho za ďalšiu obeť
Po explózii v delaboračnej hale vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch zahynulo 2. marca 2007 osem ľudí, množstvo bolo zranených a výbuch spôsobil obrovské škody. Marek Prostinák bol jedným z tých, čo tragédiu prežili, lekári však spočiatku v jeho prežitie neverili.

„Po výbuchu mi povedali, že v podniku zomrelo osem ľudí, no treba počítať aj s deviatou obeťou. Dnes som veľmi rád, že sa mýlili," povedal novácky primátor, ktorého teší, aké robí Marek pokroky.

Vďaka tomu, že o svoj život odhodlane bojoval, sa dnes Marek teší z nového vozíka. Jeho mama však dúfa, že raz sa postaví na nohy a bude schopný chodiť.

utorok 26. 1. 2010 14:12 | Jana Rusňáková
© 2010 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Čítajte viac: http://prievidza.sme.sk/c/5210223/marek-prostinak-mal-byt-deviatou-obetou-vybuchu-vo-vop.html


Správa Pravda:

Zázrakom prežil výbuch v Novákoch, teraz sa učí rozprávať
Milan Kráľ | 27. januára 2010 10:51
Obrátený dátum obrátil Markovi Prostinákovi z Prievidze celý život. Narodil sa 3. 2. a 2. 3. prišiel vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch obrovský výbuch, po ktorom zostal zavalený pod troskami. Utrpel také ťažké zranenia, že už sa o ňom hovorilo ako o deviatej obeti nováckej tragédie.

Marek Prostinák má po tragédii v Novákoch pravú ruku nehybnú. Nový elektrický vozík bude obsluhovať páčkou na ľavom operadle, kde sú aj tlačidlá na rozsvietenie svetiel, smeroviek a klaksónu. Z klasického vozíka má už jeho mama Tatiana Prostináková presilené ruky.

Mladý muž, ktorý bude mať na budúci týždeň 27 rokov, však zostal nažive. Odvtedy sa musí všetko učiť od začiatku. Čítať, písať, rozprávať. A chodiť.
Pokúša sa o samostatné kroky. Ale zatiaľ je odkázaný na invalidný vozík. V utorok prežíval veľkú radosť, keď mu odovzdali nový vozík s elektrickým pohonom. Daroval mu ho 1. Lions Club v Bratislave.

"Pôjdem na ňom von s kamarátmi. Aj doteraz chodievali po mňa, zájdeme na pizzu. Teraz to už bude jednoduchšie. Môj zdravotný stav sa lepší, určite. Cvičím, chodím na logopédiu," povedal Marek Prostinák.
Slová vyslovuje zreteľne, ale ťažko ich hľadá, nad niektorými musí dlho rozmýšľať. Na otázku, koľko má rokov, odpovie "dvadsať", a potom sa zasekne, zvyšok mu nemôže prísť na rozum. Ale pomôže si, nakreslí prstom do vzduchu šestku. Sú to obrovské pokroky oproti tomu, v akom stave bol, keď vôbec nerozprával a sám neurobil ani krok.

"Zdravotný stav sa mu podstatne zlepšil. Keď má ortopedické topánky, tak prejde niečo peši, obídeme napríklad vestibul vo vchode paneláku. Popri zábradlí vyjde až na 8. poschodie, ale je celý mokrý. Rozumie všetko, horšie je to s vyjadrovaním, nevie tvoriť súvislé vety. Učil sa od začiatku abecedu," rozpráva 47-ročná Tatiana Prostináková.

Na starostlivosť o syna zostala sama. Manžel vlani zomrel. Po Markovom úraze odišiel zo zamestnania, zostal doma, aby sa mohol o syna starať. On jediný ho dokázal zdvihnúť a preniesť na vozík.
Bývajú v 3-izbovom panelákovom byte. Tam trávi Marek väčšinu svojich dní. Kým je mama v práci, stará sa o Marka opatrovateľka. Doma má množstvo zariadení na rehabilitačné cvičenia, tie mu zaberú veľa času. Pred úrazom hrával halový hokej.

"Veľmi ho bavil počítač, teraz má s tým problémy. Anglickým povelom už nerozumie. Teraz sa venujeme hlavne fyzickému zlepšovaniu, lekári nám povedali, že prvých 5 rokov je najdôležitejších, záleží na cvičení, ako bude potom mobilný," hovorí Tatiana Prostináková.
Až keď začala chodiť von so synom na invalidnom vozíku, zistila, koľko je v meste prekážok. Už len prekonať obrubník je veľký problém, útla žena má z toho presilené ruky.
Ich snom je dostať sa z panelákového bytu. Mať svoj dom, kde by mal Marek priestor, chodníky so zábradlím, aby mohol čo najviac chodiť, aby nemusel stále sedieť zavretý doma. "Uvidíme, či je ten sen reálny. Podľa toho, či ešte Marek nejaké odškodnenie dostane, alebo nie," dodala Markova mama.

Vojenský podnik v Novákoch vybuchol v marci 2007. Pri explózii prišlo o život osem ľudí. Tento týždeň prokuratúra podala obžalobu za zanedbanie povinností na bezpečnostného technika podniku a štyroch manažérov vrátane exšéfa Jozefa Beráka. Hrozí im trest od 4 do 10 rokov.

© Perex, a.s.


Linky:

Televízne noviny, Markíza: http://video.markiza.sk/archiv-tv-markiza/televizne-noviny/37731

TA3: http://www.ta3.com/sk/reportaze/143446_po-vybuchu-vo-vop-na-voziku

Správy, TV JOJ: http://noviny.joj.sk/videa/z-domova/vozik-pre-m-prostinaka-ktory-prezil-vybuch-vo-vop.html

 

Show titles