Sociálny taxík Prievidza 2007

Správa TASR:

SOCIÁLNE: V Prievidzi dali do užívania postihnutým už druhý sociálny taxík

Prievidza 17. septembra (TASR) – Už druhý sociálny taxík, určený na prevoz imobilných, ťažko zdravotne postihnutých občanov dali do užívania v Prievidzi. Mestu ho venoval 1. Bratislavský Lions club, ktorý je súčasťou celosvetovej charitatívnej organizácie.

Taxík odvezie piatich sediacich ľudí a jedného postihnutého aj s vozíkom. Auto je vybavené zdvíhacou plošinou a má zabezpečenie proti posunutiu vozíka počas jazdy. Náklady na jeho zakúpenie a úpravu interiéru vozidla si vyžiadali vyše milióna korún, uviedol člen 1. Bratislavského Linos clubu Jozef Škultéty, ktorý prišiel vozidlo odovzdať.

Prvý sociálny taxík získalo mesto takisto sponzorsky. Začali ho využívať na dopravu imobilných ľudí nielen do zdravotníckych zariadení na rôzne vyšetrenia, ale aj na nákupy a dovoz i odvoz na športové či kultúrne podujatia. Záujem o takéto služby je značný a kapacitne už nepostačoval. Preto podľa primátora Jána Bodnára hľadali možnosti, ako získať ďalšie vozidlo.

Bodnár: "Je to veľká služba a veľká pomoc našim občanom, hlavne tým, ktorí sú pripútaní na invalidný vozík, ale samozrejme aj pre zdravotne možno inak hendikepovaných, takže veľmi oceňujem rozhodnutie prvého Bratislavského Lainos klubu, že nášmu mestu poskytli sociálny taxík a že už v meste Prievidza je tento sociálny taxík ako druhý."

Mesto zabezpečuje prevádzku, šofér je zamestnancom mestského úradu. Rovnako to bude aj pri druhom taxíku. Každý ťažko zdravotne postihnutý občan, ktorý má záujem služby sociálneho taxíka využívať, si najskôr musí podať žiadosť. Podľa charakteru jeho imobility potom platí za každý kilometer od dvoch do piatich korún. Cestu taxíkom si musí objednať telefonicky 24 hodín dopredu. Takéto výhody využíva už vyše 80 obyvateľov Prievidze.

Patrí medzi nich aj vozíčkar, 28-ročný Ladislav Baťal. Má 28 rokov a pred dvoma rokmi mal ťažký úraz, pri ktorom ochrnul. Taxíkom cestuje do bojnickej nemocnice na rehabilitácie. Nový taxík si hneď aj vyskúšal a pochvaľoval si jeho praktické vybavenie. 

TASR - Všetky práva vyhradené.

Show titles