Svetový deň zraku 2014

9. október 2014 - Svetový deň zraku

Lions Cluby združené v Lions Clubs International (1. Lions Club Bratislava, Lions Club Banska Bystrica) spoločne s Essilor Slovakia a s ostatnými pobočkami skupiny Essilor a partnermi z celého sveta už pravidelne zapája do kampane, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o dôležitosti starostlivosti o zrak pri príležitosti Svetového dňa zraku, ktorý tento rok pripadá na 9. októbra.

Cieľom kampane, v spolupráci s Essilor Vision Foundation, je poukázať na výrazné socioekonomické dopady súvisiace so zlým videním v porovnaní s relatívne jednoduchou korekciou a prevenciou pred problémami so zrakom.

Zdravé videnie je nevyhnutné pre plnohodnotný život. Až 2,5 miliardy ľudí na celom svete má problémy so zrakom a nemá prístup ku korekcii zraku. V ekonomickom ponímaní, až 33% pracujúcich ľudí z celosvetovej populácie trpí nekorigovaným videním, ktoré spôsobuje pokles v produktivite práce, čo predstavuje stratu až 1 miliardy USD denne.

Zrakové postihnutie má tiež významné sociálne dopady. Až 80% informácií vnímajú deti v škole prostredníctvom zraku a teda zhoršené videnie môže výrazne ovplyvniť nielen ich prospech v škole ale aj spôsob, akým sa začlenia do spoločnosti.

Veľa ľudí nevie, aké dôležité je pravidelné očné vyšetrenie a návštevu očného lekára alebo očného špecialistu vyhľadávajú len vtedy, keď začnú mať problémy s očami. Napriek tomu až 80-tim percentám očných problémov sa dá predísť včasným vyšetrením.

Pozývame vás na bezplatný screening zraku, ktorý sa uskutoční 9. 10.2014 od 13:00 v Lions International Bus zaparkovaným pred OC Europa v Banskej Bystrici, teda pri príležitosti Svetového dňa zraku, v spolupráci s Lions Clubs International. Tešíme sa na vás!

Nenechajte návštevu očného špecialistu na poslednú chvíľu. Nájdete ho aj na www.najdioptiku.sk

1. LC Bratislava vznikol v roku 1991 a odvtedy sa podieľal na rôznych charitatívnych aktivitách nielen v hlavnom meste, ale aj po celom Slovensku. Ide napríklad o pomoc detským domovom, ako aj pomoc v zdravotníctve pri projektovaní, nákupe a zabudovávaní lekárskych zariadení do pojazdnej pôrodnice, vybavení oftalmologického centra laserovým nožom, darovaní sociálneho taxíka mestu Prievidza, elektrického invalidného vozíka M. Prostiňákovi z VOP Nováky, skríningové vyšetrenia zraku detí v predškolskom veku, Lions International Bus a podobne.

Materská organizácia Association of Lions Club vznikla v USA v roku 1917 aj zo spolkov orientovaných na zrakovo postihnutých. Je to v súčasnosti najaktívnejšia dobročinná organizácia na svete združujúca približne 1,3 milióna členov v 42.000 kluboch nachádzajúcich sa v takmer 200 krajinách sveta. Hlavnými aktivitami hnutia je starostlivosť o zrakovo, sluchovo, telesne a duševne postihnutých, trvalá podpora hladujúcich v Afrike, protidrogové aktivity a výmenné pobyty mládeže, vysvetlil prezident klubu Tomáš Zajac. Dodal, že symbolom Lions Clubu je lev (anglicky Lion) stelesňujúci vlastnosti ako odvaha, sila, vernosť a činorodosť.

 

Svetový deň zraku 2014